Organizacja
przestrzeni podczas pracy zdalnej
Praca zdalna to doskonała weryfikacja swoich umiejętności zarządzania czasem, automotywacji oraz samodyscypliny. Co zrobić, jeśli w tej walce przegrywasz: tracisz czas, skuteczność i motywację?
Myślisz, że próbowałeś wszystkiego, ale czy na pewno?
Praca z domu wymaga zaplanowania nie tylko planu dnia, ale również przestrzeni wokół. Niektórzy praktykują pracę z łóżka czy w salonie przed telewizorem. Są również osoby, które pracują w piżamie, niekiedy już 10 minut po przebudzeniu.
Jeśli odnalazłeś się w powyższym opisie, zastanów się w jaki sposób wpłynęło to na Twoją motywację i przygotowanie do pracy.
Istnieje nauka, która bada powiązania między oddziaływaniem otoczenia a naszym zachowaniem, nazywa się ona psychologią przestrzeni .
Pomyśl, że tej pory, mieszkanie było dla Ciebie miejscem relaksu, odpoczynku, wyciszenia się oraz spędzenia czasu z rodziną. W dobie izolacji społecznej, gdy praca zdalna stała się normą, mieszkania przyjęło status tymczasowego biura.
Powodem, do którego możesz nie osiągać długoczasowego skupienia i zaangażowania w pracę, jest niewłaściwe zaplanowanie przestrzeni do pracy
TWÓJ UMYSŁ OD POCZĄTKU BYŁ PROGRAMOWANY, ŻE:
Łóżko
jest miejscem sn i odpoczynku
Kanapa
w salonie wiąże się z relaksem i oglądaniem telewizji
Stół
w kuchni to oczekiwanie na posiłek z rodziną.
Dlaczego więc nagle i niezaplanowanie wprowadziłeś do tej przestrzeni laptop, dokumenty i telefon ?
PRZYJMIJ 2 PROSTE ZASADY I POPRAW JAKOŚĆ SWOJEJ PRACY
- W przestrzeni pracy: nie śpij, nie spożywaj posiłków, nie relaksuj umysłu oglądaniem filmów.
- Spraw by miejsce pracy służyło tylko i wyłącznie do pracy oraz kojarzyło się Tobie ze skupieniem, pracą oraz mobilizacją działań.
Pomocne we wprowadzeniu tych zasad może okazać się przemeblowanie, dzięki któremu wydzielisz przestrzeń do pracy.